Irský vlkodav FCI CHS
image image

O nás

Vítejte na stránkách mezinárodně chráněné chovatelské stanice „od sv. Patrika“

Jsme malá chovatelská stanice, která se nachází v Moravskoslezském kraji, v obci Kateřinice, v blízkosti hradu Hukvaldy.

Zabýváme se chovem Irských Vlkodavů. (X skupina – chrti, FCI 160).

 

Novinky

O Irských vlkodavech

Obrovské psí plemeno, které bylo vyhledáváno díky své statečnosti a lovecké zdatnosti. Vznešený a nádherný vzhled irského vlkodava byl ještě více umocněn dávným zákonem, který chov tohoto plemene umožňoval pouze králům, významným šlechticům nebo básníkům. Přes respekt, který tato rasa vyvolává, se jedná o velice věrného a příjemného společníka. Jedná se o prastaré keltské plemeno, které pravděpodobně bylo vyšlechtěno křížením dogovitých a chrtích psů. Jeho původní zaměření bylo zcela lovecké a hlavním úkolem těchto psů byl lov vlků, obrovských irských losů a divokých prasat, ale často rovněž doprovázeli Kelty při jejich bitvách, kde strhávali protivníky z koňských hřbetů. Následně se Irský vlkodav rozšířil do celé Evropy jako luxusní forma daru pro královské a šlechtické dvory. Ovšem na přelomu 18. a 19. století došlo téměř k jeho vyhynutí, které bylo způsobené poklesem zájmu o lovecké psy a extrémním exportem plemene z Irska. O záchranu se pak nejvíce postaral kapitán Graham, který rovněž jako první popsal plemenný standard. Irský vlkodav je velké a zároveň svalnaté plemeno. Působí velmi elegantně a nikdy není tak masivní jako doga a zároveň často je větší než deerhound. Typická je jeho hrubá a tvrdá srst, která je delší nad očima. Má velmi hluboký hrudník, dlouhý krk, stejně tak dlouhá hlava a čenich. Oba páry končetin jsou velmi dobře svalnaté, dlouhé a zakončené poměrně masivními tlapami. Minimální výška a hmotnost dle standartu je u psů 79 cm a  váha 55 kg. U  fen 71 cm a 41 kg.  Jak již bylo zmíněno irský vlkodav je ideálním společníkem, který je mimořádně věrný a oddaný ke svému pánovi. Působí velmi vyrovnaným a zároveň rozvážným dojmem. Přestože byl původně využíván jako lovecký pes, který je značných rozměrů, dobře se hodí k malým dětem a dokáže se i přizpůsobit životu v menším bytě a velice rád se stává ozdobou rodinného krbu. Je ovšem nutné pamatovat, že vyžaduje značné množství pohybu, her nebo několik procházek denně. V irském vlkodavu pak získáte přátelského společníka a výborného ochránce.

 

JAK TO ZAĆALO.

Jednou v létě se v naší domácnosti ocitl konečně náš vysněný IW. Během pár dnů si nás dokonale omotal kolem své tlapky a šikovně s námi manipuluje. Hlavně můj manžel je - co se týče psů - lehce ovladatelný. Borisek /Albion/ miluje klid a pohodu, ale také je vděčný za každou aktivitu, kterou mu připravíme.

Po nějaké době k nám z dalekého severu, od švédské chovatelky přišla fenečka Maurinka. Přinesla nám sluníčko, pořád šťastná, spokojená, ráda se mazlí a vítá - prostě je vítací typ. Dobrou náladu rozdává na všechny strany. Miluje jídlo a to je na ní také vidět!

Třetí parťák je Natálka. Velice hodná, poslušná, klidná fenečka. Je jemná - dívčí. Sjezdila s námi hodně výstav, je velice úspěšná.

Z temperamentních štěňátek vyrostli rozumní pejsci s velkým srdcem, milou, kamarádskou a nekonfliktní povahou. Borisek je rád, že má parťáky na hraní, vymýšlení lumpáren a během pár dní se z nich stali nerozluční kamarádi - a že si je Boris jak se patří hlídá. Teď už je Borisek rozvážný  pes a Maurinka s Natálkou psí dámy.

Naše nová naděje je BEATRIS - fenečka z vrhu B, po velmi výstavně a coursingově úspěšných předcích.

Ještě s námi bydlí synův pejsek Angel - yorkšírek. Je to malý andílek s ďáblem v těle. Naši pejsci jsou nám výbornými psími kamarády, bez kterých si to už nedokážeme ani představit.

Hodně se účastníme výstav psů, které se staly našim koníčkem. Poznali jsme několik prima nadšenců, postižených láskou k vlkodavům stejně jako my.

Zatoužili jsme také po vlastních štěňátkách, a proto jsme si zaregistrovali naši chov.stanici Od Sv.Patrika.

JAK ŹIJI NAŚI PSI

Dnes bych chtěla napsat něco o tom, jak s námi žijí naši psi. Jelikož již máme vlkoušky 4 a moc s námi nechtějí být v bytě, protože manžel je zimomřivý a věčně máme přetopeno, takže se všichni tlačí na dlažbu k vchodovým dveřím. Samozřejmě kromě Boriska, to je mazlík a chtěl by být se svým páníčkem od rána do rána. Holky mají raději venkovní počasí a různé schovávačky, které jim zahrada i dvorek nabízejí. Takže letos jsme jim hned u domu postavili menší domeček jen pro ně, který lze v případě potřeby vytápět. Dveře jsme opatřili dvířky pro psy, takže kdykoliv chtějí, mohou ven nebo zase dovnitř. Borisek se po názorné ukázce páníčkem naučil okénko překračovat hned. Maurinka neměla k tomu důvěru a chtěla dovnitř pořád skákat-takže jí pár dnů trvalo, než získala odvahu a naučila se to také. Jen jsme se trochu obávali co na to Natálka, když je ještě malá a okénko je ve výšce pro dospělé psy, ale ta nás asi překvapila nejvíc a bez problémů "lítá dovnitř-ven", ani jsme si nestačili všimnout jak rychle vyrostla. Samozřejmě, když mají potřebu být s námi doma tak jsou vevnitř na svém dalším pelíšku.

Taky se nás lidé ptají, copak takový pes sežere (samozřejmě ti, kteří o vlkodavech nic moc neví). Naše pejsky krmíme superprémiovým krmivem Brit Care, nebo Brit Premium. Dospělý pes spotřebuje asi 15-20 kg tohoto krmiva na měsíc. Někdy dostanou i dršky, kuřecí krky nebo žaludky a vlasové nudle. Přidáváme vitamíny na srst a klouby. Někdy každý dostane psí suchary Dingo - po jídle na čištění zubů. Jako laskominu občas milují vánočku. Foto - http://sukenikovi.rajce.idnes.cz/jak_ziji_nasi_psi/

Borisek - 65 kg

Maurinka - 60 kg

Natálka - 60 kg

Všechny své pejsky máme pojištěni u všeobecné poj. www.halali-pojistovna.cz , na nemoc, úraz a úhyn. S touto poj. jsme moc spokojeni, veškeré poj. události řeší rychle a bez problémů - k naší plné spokojenosti. I když si samozřejmě přejeme, aby těch úkonů bylo co nejméně.

 


POCTIVÝ CHOV

Skutečně může chov s PP vydělávat? Jaké náklady s sebou řádný chov nese? Co určuje cenu štěňat s PP?

Častným argumentem množitelů psů bez PP i těch, kdo od nich štěňata kupují, je tvrzení, že chovatelé psů s PP mají předražená štěňata a na chovu jen vydělávají. Skutečnost je ale taková, že chov s PP s sebou, narozdíl od množení, nese nesrovnatelně více nároků na znalosti, čas, energii a samozřejmě i peněženku chovatele, a ceny štěňat s PP jsou u nás jedny z nejnižších v Evropě.

Co vše tedy předchází chvíli, kdy chovatel nabídne k prodeji ono „předražené“ štěně s PP (ceny jsou orientační – tam, kde se liší – např. dle plemene, klubu, pracoviště – jsou uvedeny ty průměrné):

1. CHOVNÁ FENA: Základním „kapitálem“ každé chovatelské stanice je chovná fenka. Dobrý chovatel od počátku vybírá fenku ze spojení co možná nejlepších jedinců, pečlivě zkoumá jejich rodokmeny a klade přísná kritéria nejen pro vzhled a povahu, ale především pro zdraví! Pokud od počátku ví, že na štěňátku bude v budoucnu chtít chovat, volí často dražší štěně než je průměr plemene a na prvním místě jsou pro něho kvality štěněte, nikoli pořizovací cena, která se může pohybovat kolem15 000 – 40 000,- (zde velmi záleží na plemeni).

2. CHOVATELSKÁ STANICE: Za registraci jedinečné, mezinárodně chráněné Chovatelské stanice u Českomoravské Kynologické Unie (ČMKU) – organizace sdružující Kluby plemen a Chovatelské stanice v České republice a stanovující základní pravidla chovu – se platí poplatek ve výši 1 815,-

3. KLUB: Kluby chovatelů určitých plemen hrají v další činnosti chovatele významnou roli – je to jakési zázemí pro jeho chovatelskou činnost, které kontroluje, radí a pomáhá s administrativou spojenou s chovem. Zápisné při přihlášení do Klubu činí průměrně 200 – 600,- . Obdobná částka se následně platí každoročně jako členský příspěvek.

4. ZDRAVOTNÍ VYŠETŘENÍ: Zde se ceny velmi liší podle plemene – každé plemeno trpí ve větší či menší míře na jiná dědičná onemocnění. Kluby nařizují psy na tato onemocnění testovat, aby mohli být z chovu vyloučeni jedinci nesoucí k nim dispozice. Například DKK + DLK stojí kolem 2 600,- (vyšetření na dysplazii kyčelních a loketních kloubů, povinné u většiny plemen, zejména těch větších). Chovatelé kolií si například připlatí ještě za povinné vyšetření CEA (dědičné vady oka) a to téměř 4 000,- nebo za PRA (atrofie) přes 1 400,-. Teprve POTÉ, co chovatel tyto částky zaplatí, zjistí, jestli jeho pes vůbec může být uchovněn a mít potomky.

5. UCHOVNĚNÍ: Pokud pes podstoupí všechna potřebná (a ne zrovna levná) zdravotní vyšetření a ta prokáží, že může být uchovněn, následuje bonitace. Zde je odborníky na plemeno hodnocen zejména vzhled (zbarvení a srst, stavba těla, velikost atd), povaha (pes nesmí být agresivní ani bázlivý) a samozřejmě zdraví. Cena bonitace se pohybuje kolem 200 – 500,- a následný zápis do rejstříku chovných jedinců v plemenné knize200,-

6. VÝSTAVY, PRÁCE, SPORT: Široké spektrum kynologických aktivit od výstav přes obrany až po lov nebo mushing slouží vedle zábavy pro pro psa i jeho majitele k tomu, aby se našly a rozvíjely kvality a vlohy psa. Na výstavách je posuzován především vzhled a stavba těla, při výcviku, práci, sportech a lovu zase povaha a schopnost plnit to, k čemu bylo dané plemeno vyšlechntěno. Tyto věci jsou klíčové pro udržení a rozvoj plemene, u mnoha plemen je např. složení některých zkoušek či účast na honech povinností pro uchovnění, aby se zaručilo, ženapříklad z populárního „výmaráka“ nebude za několik generací jen pěkná městská ozdoba, ale stále ten všestraný lovecký pes. Všechny tyto aktivity však něco stojí – čas, energii a peníze. Zípisné na výstavách se pohybuje v řádu stovek, u prestižních zahraničních výstav i tisíců korun, stejně jako startovné u většiny sportů, vysoké náklady na dopravu napříč Čr i do zahraničí nepočítaje. Náklady na tyto aktivity čítají u většiny chovatelských stanic, které mají často i více psů, řádově desetitisíce korun ročně.

7. KRYTÍ: Pokud má chovatel zdravou a uchovněnou fenku, může se rozhodnout odchovat na ní vrh. Pro toto rozhodnutí je podstatné znát portfolio své fenky – jak je výstavně či pracovně úspěšná, kde jsou její kvality a kde slabiny? Které vlohy chci podpořit u jejích potomků, co chci naopak potlačit? Dle tohoto se následně vybírá krycí pes, ideálně nepříbuzný, který kombinací svých zdravotních, exteriérových, povahových a pracovních vloh dá v kombinaci s danou fenkou co nejkvalitnější potomky. Vybraný pár musí schválit poradce klubu. Následné krytí je zaznamenáno v krycím listu (vystavení 400,-) a za samotné krytí platí majitel feny krycí poplatek, který se pohybuje kolem 5 000 – 30 000,- dle kvalit psa, případně se rovná ceně jednoho štěněte nebo části ceny každého štěněte z vrhu. Cena krytí v zahraničí je ještě několikanásobně vyšší, je však neocenitelné pro oživení krve v českém chovu.

8. ODCHOV: Vedle zvýšených nákladů na kvalitní stravu a vitaminy u štěňat i feny (obvykle již od přípravy na krytí), častějších návštěv veterináře a nákupu nezbytných potřeb, což samo o sobě stojí tisíce korun, je samozřejmě KAŽDÉMU ŠTĚNĚTI z vrhu vystaveno PP (cca 300,- / štěně). Každé štěně je očkováno a odčerveno (cca 500,- / štěně), nezaměnitelně označeno (tetování, dnes už většinou čipování – 600,- / štěně) a je mu vystaven PetPas (500,- / štěně). Zpoplatněna je také kontrola vrhu poradcem klubu (200 – 1 500,-). Chovatel si dává záležet, aby bylo štěně řádně socializováno a odešlo do nového domova NEJDŘÍVE ve věku 7,5 týdne (zákonné minimum pro odběr), a prodává je pouze s kupní smlouvou (na základě které také z prodeje každého štěněte platí daně). Standardem bývá při odběru balíček krmiva, na které je štěně zvyklé, obojek, vlastní hračka, často i fotky štěňátka od narození a samozřejmě ichovatelský servis – chovatel je vám v budoucnu kdykoli k dispozici pokud máte nějaké otázky, potřebujete poradit s výchovou nebo jakýmkoli jiným problémem. Samozřejmostí je dodržovat rozestupy mezi vrhy (minimálně jedno, častěji však dvě a více hárání) a nechovat na fence seniorce. Dobrý chovatel si maminku svých odchovů nechává na dožití – není totiž jen chovnou fenou, ale především kamarádkou a členkou rodiny.

9. DOŽIVOTNÍ ZODPOVĚDNOST: Množství chovatelů má v kupní smlouvě tzv. předkupní právo – to znamená, že pokud byste někdy v budoucnu byli nuceni štěně od nich prodat či darovat, bude mít chovatel jako první právo štěně od vás odkoupit. To zaručuje, aby se štěně neocitlo bez vědomí chovatele v úplně cizích rukách. Dobrý chovatel cítí za svůj odchov zodpovědnost a není mu lhostejné, pokud někdy skončí v útulku. V takovém případě se o tom chovatel zpravidla dozví (mj. i díky čipování) a psa si bere zpět či mu osobně hledá nový domov.

OPRAVDU JE TEDY ŠTĚNĚ S PP PŘEDRAŽENÉ? OPRAVDU SI CHOVATEL JEHO PRODEJEM POUZE VYDĚLÁVÁ?

Chovat s PP, chovat dobře a podle pravidel, je nákladné a náročné. ROZHODNĚ TO VŠAK NENÍ ZBYTEČNÉ! Bez pečlivé chovatelské práce bychom tu dnes neměli žádné z jedinečných plemen, která známe a která tolik milujeme. Pokud tedy trváte na čistokrevném štěněti, ze kterého má vyrůst typický představitel vašeho vysněného plemene, rozhodně není zbytečné investovat do štěněte s PP, a to i v případě, že pro vás má být pes pouze mazlíkem a rodinným společníkem. Jedině touto investicí totiž kupujete skutečně čistokrevné štěně a zároveň podporujete budoucnost svého vyvoleného plemene.

_____________________________

Autorkou použitých fotek je Tereza Benčíková (chs Euroben – Norský losí pes)

Za trpělivé zodpovídání dotazů děkuji Táně (chs Abonito – Čivava) a Zuzce (krycí psi Labradorský retrívr a Border kolie)

Zdroje: cmku.czbcccz.czretriever-klub.czkssp.czlabogen.cz